Passade på att göra en skogsutflykt i ett av våra biotopskydd på väg hem från föreläsningsuppdraget i Umeå i söndags. Tror jag såg mer lunglav i skogen än snö.
Björn har varit på skogsutflykt i Litauen i veckan och jag och Dante har ägnat oss åt mer lokala utflykter. Jag har förberett inför helgens blåsning av konstverket ”Pillesnas i Vas” som ska göras i en hytta i Almedalen, på Gotland. Trycket på Björns omtalade konstverk blev massivt, så vi kunde inte stå emot – det blir en sista upplaga, 20 exemplar! Och en köslista med förhoppningsfulla entusiaster som hoppas att glasblåsarna ska hinna blåsas fler. I morgon kommer vår tallplant, en vecka tidigare än planerat, men det kommer lösa sig med både bevattning, Dantesupport och själva planterandet av våra 60 000plant. Björn kommer hem, vi hinner plantera på lördag och sen drar jag, men är tillbaka onsdag efter lunch och därefter är det fullt fokus som gäller; ”planten i backen!”
På lördag smäller det för ”blåsning” av Pillesnas i Vas 2.0. Plats: Almedalen, Gotland.
Dante och jag drog till vår skogsfastighet Lerberg i måndags när förskolan var stängd. Dante small av nästan omedelbart, regnet smattrade på plåttaket, elden sprakade och mysfaktorn vara högre än högst.
Efter ca 2timmar vaknade den slagne hjälten och var hungrig. Sen var vi redo för uteaktiviteter!
Här planerar Dante och jag att anlägga ett potatisland.
Ja, utbrast Dante – vi bygger en labyrint!
”Heidi, jag är skördare – du får skota”
Dante har fått jättesekatören av sin mormor och morfar. Nu får mormor ha sin egen ifred.
Regnet det bara öste ner och vi bara grävde och grävde.
På tisdag morgon sken solen och disken den sken den med efter ett tag!
Fullt fokus!
Föreläsningsuppdraget i söndags blev helt ok trots sjuk nervositet, men med öppna, sköna åhörare löste det sig fint.
Lämna ett svar