Sveriges starkaste tonåringar

15824680458_15234f7c11_k

Skol-SM i armbrytning blev lyckat! Att arrangera skol-SM är enligt mig, mer avancerat än att arrangera ett ordinarie-SM eftersom många av de tävlande gör sitt livs första tävling och inte har någon som helst erfarenhet av själva tävlingsupplägget med invägning, registrering, upprop och så vidare, men det blev utbildning för alla och armbrytargymnasieelverna har gjort ett fantastiskt jobb!

15389829374_eaa1c1e73d_k 15824681768_bb2565928a_k 16010143051_d1364f07fd_kSAMSUNG CSC
Foton här nedan: Rebecca Fransson

SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC SAMSUNG CSC 16010138801_6d3456e145_z

LAGTÄVLAN:

1 LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING 7 3 6 121
2 HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTS3FORE3NING1 66
3 LUSPEN B 1 4 2 56
4 HEMBERGSSKOLAN 0 0 3 46
5 WARGENTINSKOLAN 1 2 2 42
6 OSTERSUNDSGYMNASIET 1 3 2 41
7 VINDELALVSSKOLANS IDROTTSFOREN2ING 0 2 38
8 SKOL IDROTTSFORENINGEN FALKEN 2 0 2 34
9 STROMS SKOLORS IDROTTSFORENING1 1 0 22
10 PEAB UPPLANDS VASBY 2 0 0 20
11 TANNBERGSSKOLANS IDROTTSFOREN0ING 2 0 20
12 LUSPEN A 1 1 0 17
13 PALMCRANTZ IF 1 1 0 17
14 MALGOMAJSKOLANS IF 0 0 1 15
15 SAXNAS 0 2 0 14
16 LULEA GYMNASIESKOLAS SKOL IF 0 0 0 8
17 KATTEGATT GYMN HALMSTAD 0 0 0 8
18 METAPONTUM 0 0 1 5
19 PARKSKOLAN 0 0 0 4
20 LUSPENS SKOLIDROTTSFORENING 0 0 0 3
21 PALMCRANTZ IF EJ POANG 0 0 0 2
22 STRANDSKOLAN VILHELMINA 0 0 0 1
23 DOROTEA 0 0 0 0
24 KYRKEBYSKOLANS IDROTTSFORENING0 1 0 0 0
25 KYRKEBYSKOLANS IDROTTSFORENING0 2 0 0 0
26 KYRKEBYSKOLANS IDROTTSFORENING0 3 0 0 0

KILLAR VÄNSTER 55
1. KARLSSON LINUS. SKOL IDROTTSFORENINGEN FALKEN
2. LARSSON TOM. TANNBERGSSKOLANS IDROTTSFORENING
3. PERSSON SAMUEL. VINDELALVSSKOLANS IDROTTSFORENING
4. MUHAMMADI SADIQ. HEMBERGSSKOLAN

KILLAR VÄNSTER 60
1. EKBACK SIMON. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
2. LIDBERG HERBERT. SAXNAS
3. ERICKSON ANDREE. OSTERSUNDSGYMNASIET

KILLAR VÄNSTER 65
1. TANDERYD JONATHAN. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
2. SANDQVIST MIKAEL. LUSPEN B
3. DANIELSSON ARON. SKOL IDROTTSFORENINGEN FALKEN
4. SANDIN HAMPUS. HEMBERGSSKOLAN
5. FORSBERG JESPER. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING

KILLAR VÄNSTER 70
1. JONSSON GABRIEL. PALMCRANTZ IF
2. BERGVALL JOHANNES. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
3. FORSMAN NILS. SKOL IDROTTSFORENINGEN FALKEN
4. SANDGREN JOHAN. LULEA GYMNASIESKOLAS SKOL IF
5. FJALLSTEDT JONATHAN. PARKSKOLAN
6. OSTLING SEBASTIAN. PALMCRANTZ IF EJ POANG
7. WINKA JONAS. LUSPEN B
8. NYSTROM CARLPHILIP. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
9. LALA KLEDOL. DOROTEA
10. SJOLUND LIAS. WARGENTINSKOLAN

KILLAR VÄNSTER 80
1. ANTILLA TONI. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
2. JONSSON ALEXANDER. OSTERSUNDSGYMNASIET
3. FORSMAN FRITZ. LUSPEN B
4. HANCAN BULUT. KATTEGATT GYMN HALMSTAD
5. OLOFSSON ANTE. WARGENTINSKOLAN
6. LINDBLAD ROBIN. MALGOMAJSKOLANS IF
7. HALLSTEN NORTHON. STRANDSKOLAN VILHELMINA
8. LUDVIGSSON ANDRE. TANNBERGSSKOLANS IDROTTSFORENING
9. WAHLBERG ANDRE. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
10. LALA KLEDJOL. MALGOMAJSKOLANS IF
11. LINDBERG MARTIN. PALMCRANTZ IF

KILLAR VÄNSTER 80+
1. ANTHOULIS VAIOS. PEAB UPPLANDS VASBY
2. SEHLSTROM TONY. LUSPEN B
3. BERGGREN ROBERT . METAPONTUM
4. SORQVIST PER-ERIK. STROMS SKOLORS IDROTTSFORENING
5. NILSSON PONTUS. WARGENTINSKOLAN
6. JONSSON ERIK. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
7. GRANSTROMN VIKTOR. LUSPENS SKOLIDROTTSFORENING
8. HAMALAINEN JANNE. KYRKEBYSKOLANS IDROTTSFORENING 3
9. HOLMBERG WILLIAM. HEMBERGSSKOLAN
10. HAMALAINEN ERIK. KYRKEBYSKOLANS IDROTTSFORENING 2
11. BERZIG ISAK. KYRKEBYSKOLANS IDROTTSFORENING 1

KILLAR HÖGER 55
1. KARLSSON LINUS. SKOL IDROTTSFORENINGEN FALKEN
2. LARSSON TOM. TANNBERGSSKOLANS IDROTTSFORENING
3. PERSSON SAMUEL. VINDELALVSSKOLANS IDROTTSFORENING
4. MUHAMMADI SADIQ. HEMBERGSSKOLAN

KILLAR HÖGER 60
1. EKBACK SIMON. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
2. LIDBERG HERBERT. SAXNAS
3. ERICKSON ANDREE. OSTERSUNDSGYMNASIET
4. ALZAIDAN LORANS. HEMBERGSSKOLAN

KILLAR HÖGER 65
1. TANDERYD JONATHAN. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
2. NYMAN JESPER. LUSPEN B
3. FORSBERG JESPER. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
4. DANIELSSON ARON. SKOL IDROTTSFORENINGEN FALKEN
5. SANDIN HAMPUS. HEMBERGSSKOLAN

KILLAR HÖGER  70
1. BERGVALL JOHANNES. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
2. JONSSON GABRIEL. PALMCRANTZ IF
3. NYSTROM CARLPHILIP. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
4. SANDGREN JOHAN. LULEA GYMNASIESKOLAS SKOL IF
5. WINKA JONAS. LUSPEN B
6. SJOLUND LIAS. WARGENTINSKOLAN
7. FJALLSTEDT JONATHAN. PARKSKOLAN
8. FORSMAN NILS. SKOL IDROTTSFORENINGEN FALKEN
9. LALA KLEDOL. DOROTEA
10. AHMADZAI MUSSA. MALGOMAJSKOLANS IF
11. OSTLING SEBASTIAN. PALMCRANTZ IF EJ POANG
12. AHMADI HUSSEIN ALI. MALGOMAJSKOLANS IF
13. RONNBERG ERIK. STRANDSKOLAN VILHELMINA

KILLAR HÖGER 80
1. JONSSON ALEXANDER. OSTERSUNDSGYMNASIET
2. ANTILLA TONI. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
3. HAGSTROM TOBIAS. LUSPEN B
4. HANCAN BULUT. KATTEGATT GYMN HALMSTAD
5. LINDBLAD ROBIN. MALGOMAJSKOLANS IF
6. WAHLBERG ANDRE. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
7. RYDBERG PONTUS. MALGOMAJSKOLANS IF
8. HALLSTEN NORTHON. STRANDSKOLAN VILHELMINA
9. LINDBERG MARTIN. PALMCRANTZ IF
10. LUDVIGSSON ANDRE. TANNBERGSSKOLANS IDROTTSFORENING
11. OLOFSSON ANTE. WARGENTINSKOLAN

KILLAR HÖGER 80+
1. ANTHOULIS VAIOS. PEAB UPPLANDS VASBY
2. NILSSON PONTUS. WARGENTINSKOLAN
3. GRUBBSTROM JOHAN. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
4. SEHLSTROM TONY. LUSPEN B
5. JONSSON ERIK. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
6. GRANSTROMN VIKTOR. LUSPENS SKOLIDROTTSFORENING
7. SORQVIST PER-ERIK. STROMS SKOLORS IDROTTSFORENING
8. BERGGREN ROBERT . METAPONTUM
9. HENNERSFORS PONTUS. HEMBERGSSKOLAN
10. BAYAT FARHAD. MALGOMAJSKOLANS IF
11. JASHAR ESAD. –
12. MOSKOV ROBIN . STRANDSKOLAN VILHELMINA
13. BERZIG ISAK. KYRKEBYSKOLANS IDROTTSFORENING 1
14. HAMALAINEN JANNE. KYRKEBYSKOLANS IDROTTSFORENING 3

TJEJER VÄNSTER 50
1. SODERLING THERESE. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
2. RONNHOLM EMELIE. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
3. SACHATOROVA ANGELINA. HEMBERGSSKOLAN
4. WESTERLUND MELINDA. HEMBERGSSKOLAN

TJEJER VÄNSTER 55
1. TOMASSSON SANDRA. STROMS SKOLORS IDROTTSFORENING
2. BERGVALL LISA . WARGENTINSKOLAN
3. HORVATH REBEKA. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING

TJEJER VÄNSTER 60
1. JANEHEIM ELIN. VINDELALVSSKOLANS IDROTTSFORENING
2. AHLUND EILA . OSTERSUNDSGYMNASIET
3. TEGNANDER CLARA. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING

TJEJER VÄNSTER 70
1. KRISTOFERSSON NATALIE. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
2. WENNERBERG THERESE. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
3. MOHAMED SOWDA. HEMBERGSSKOLAN
4. SALEH SUAD. MALGOMAJSKOLANS IF

TJEJER VÄNSTER 70+
1. NILSSON THERES. LUSPEN A
2. ANDERSSON JOHANNA. LUSPEN B
3. NORELIUS TOVE. WARGENTINSKOLAN
4. PUROSAARI-JAKOBSSON KAJSA. VINDELALVSSKOLANS IDROTTSFORENING
5. GULIN NIKITA. TANNBERGSSKOLANS IDROTTSFORENING

TJEJER HÖGER 50
1. SODERLING THERESE. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
2. RONNHOLM EMELIE. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
3. SACHATOROVA ANGELINA. HEMBERGSSKOLAN

TJEJER HÖGER  55
1. BERGVALL LISA . WARGENTINSKOLAN
2. TOMASSSON SANDRA. STROMS SKOLORS IDROTTSFORENING
3. HORVATH REBEKA. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
4. ALZAIDEN TALA. HEMBERGSSKOLAN

SENIOR WOMEN RIGHT 60
1. JANEHEIM ELIN. VINDELALVSSKOLANS IDROTTSFORENING
2. AHLUND EILA . OSTERSUNDSGYMNASIET
3. TEGNANDER CLARA. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING

TJEJER HÖGER  70
1. KRISTOFERSSON NATALIE. LUSPENS SKOL-IDROTTSFORENING
2. WENNERBERG THERESE. HJALMAR STROMERSKOLANS IDROTTSFORENING
3. SALEH SUAD. MALGOMAJSKOLANS IF
4. MOHAMED SOWDA. HEMBERGSSKOLAN

TJEJER HÖGER 70+
1. ANDERSSON JOHANNA. LUSPEN B
2. NILSSON THERES. LUSPEN A
3. NORELIUS TOVE. WARGENTINSKOLAN
4. PUROSAARI-JAKOBSSON KAJSA. VINDELALVSSKOLANS IDROTTSFORENING
5. GULIN NIKITA. TANNBERGSSKOLANS IDROTTSFORENING

Tags: , ,

No comments yet.

Kommentera